Wynajem apartamentów w czasach COVID-19

Kilku klientów i współpracowników zapytało mnie, jakie krótko- i długoterminowe skutki COVID-19 będzie miał na rynku krótkoterminowego wynajmu wakacyjnego. Chociaż nikt nie może patrzeć w przyszłość, wiemy, że historia często się powtarza. Patrząc na to, co wiemy o tym kryzysie i co wydarzyło się podczas poprzednich recesji, oto moje wykształcone przypuszczenie, co stanie się z rynkiem wynajmu krótkoterminowego apartamentów po obecnym kryzysie i jak samorząd może najlepiej się przygotować.

 

Posiadasz apartament na wynajem i poszukujesz najemców? Neocraft jest firmą, która dzięki generowaniu leadów, pomoże Ci w znalezieniu nowych klientów dla Twojego biznesu.

Wynajem apartamentów w czasie pandemii

COVID-19 spowodował powszechne podróże i nieistotne ograniczenia biznesowe. W rezultacie liczba nowych rezerwacji wynajmu krótkoterminowego dokonanych w marcu i kwietniu spadła o około 50% w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Około 85% istniejących rezerwacji na ten sam okres zostało anulowanych. Jednak liczba lokali na wynajem krótkoterminowy dostępnych do wynajęcia nie zmieniła się tak naprawdę od czasu tuż przed kryzysem.

Istnieje kilka powodów, dla których liczba ofert wynajmu krótkoterminowego utrzymuje się na stałym poziomie. Co najważniejsze, około połowa wynajmu apartamentów krótkoterminowego nie jest wynajmem na cały etat – i nigdy nie miała nim być. Dla tych gospodarzy dochód z wynajmu krótkoterminowego ma głównie charakter uzupełniający.

W przypadku profesjonalnych operatorów wynajmu krótkoterminowego historia jest bardziej skomplikowana. Głównym powodem, dla którego ci gospodarze w pełnym wymiarze godzin opuszczają swoje oferty, pomimo dużej liczby odwołań wiosennych, jest to, że nadal mają rezerwacje na lato i jesień. Nie jest to ani praktyczne, ani wykonalne, aby obracać się i szybko przenosić swoje nieruchomości na rynek wynajmu długoterminowego. Ponadto zamiana wynajmu krótkoterminowego na tradycyjne roczne umowy najmu nie jest praktyczne ani opłacalne, ponieważ może wymagać od właściciela usunięcia mebli, aby zrobić miejsce na rzeczy osobiste potencjalnego najemcy.

Wynajem apartamentów po COVID 19

Nie ma wątpliwości, że COVID-19 nadwyrężył gospodarkę i zadał ogromny cios gospodarzom wynajmu krótkoterminowego w całym kraju i na świecie. Jednak, jak pokazują liczby, nie zaobserwowaliśmy znaczącego spadku ofert wynajmu krótkoterminowego. Dla mnie oznacza to, że rynek jest znacznie bardziej odporny, niż sugerowałaby to popularna opinia.

W przypadku profesjonalnych gospodarzy duża część odporności jest bezpośrednią przyczyną bezprecedensowych bodźców rządowych, które między innymi pozwalają amerykańskim gospodarzom na wynajem krótkoterminowy skorzystać z wielu środków pomocy, w tym dotacji dla małych firm, wybaczalnych małych firm pożyczki i pomoc dla bezrobotnych.

Przewiduję, że kiedy wszyscy będziemy mogli znowu podróżować, nastąpi wzrost krótkoterminowych apartamentów na wynajem na rynku, ponieważ coraz więcej osób stara się uzupełniać lub zastępować swoje dochody w dowolny sposób. Przewiduję również, że zobaczymy większy popyt na wynajem krótkoterminowy, ponieważ podróżnicy, którzy zwracają uwagę na budżet, szukają niedrogich opcji zakwaterowania.

Krótko mówiąc, skutki gospodarcze kryzysu COVID-19 prawdopodobnie zwiększą całkowitą liczbę wynajmu krótkoterminowego, która jest już wysoka, w perspektywie średnio- i długoterminowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *