Wynajmowanie pokoju – przewodnik, cz. 1

Wynajęcie pokoju w domu może być dobrym sposobem na generowanie dodatkowego dochodu i pomoc w spłacie kredytu hipotecznego. Ale tak jak w przypadku zarządzania wszelkiego rodzaju wynajmowaną nieruchomością lub przestrzenią, jeśli chcesz odnieść sukces i uniknąć problemów, które mogą sprawić, że porażka będzie więcej wysiłku niż jest warta, ważne jest, aby podejść do wynajmu pokoju w domu z odpowiednim nastawieniem. 

Wynajmując pokój, pozycjonujesz się jako wynajmujący i jako taki istnieją pewne implikacje prawne i prawne, o których musisz wiedzieć. Jeśli nie, możesz skończyć z złymi lokatorami, których nie możesz się pozbyć, lub, co gorsza, otworzyć się na potencjalne procesy sądowe.

Poszukujesz apartamentu na wynajem? Sprawdź apartamenty na wynajem we Wrocławiu Batogospot!

Wskazówki dotyczące tworzenia umowy najmu pokoju

Ustal zasady swojego domu

Jasno określ zasady i umowy dotyczące domu i uwzględnij je jako część umowy najmu. Upewnij się, że ten dokument jest podpisany przez obie strony. Raz ustalone, te zasady domu nie powinny się zmieniać, chyba że zostaną uzgodnione na piśmie przez obie strony. 

Zasady dotyczące noclegów dla gości

Uwzględnij zasady dotyczące gości nocnych w regulaminie domu i umowach – czy goście są dozwoleni, jeśli tak, to ilu? Jak często? Czy są kary za zbyt częste przyjmowanie gości? Na przykład zwiększony udział rachunków za media.

Parking 

Czy zapewniony jest parking m.in. czy nieruchomość posiada podjazd lub garaż? Jeśli tak, pomocne może być wyznaczenie miejsca na podjeździe dla każdego pojazdu. Jeśli konieczne jest przetasowanie pojazdu, czy lokator i właściciel będą mieli dostęp do kluczyków od siebie nawzajem? 

Palenie i zwierzęta 

Określ, czy palenie jest dozwolone. W jakich pokojach? Tylko na zewnątrz? Czy zwierzęta są dozwolone? Jeśli tak, to w jakich pokojach domu?

Wejście do ich pokoju 

Wejście bez nadzoru do pokoju najemcy mogło zostać odebrane przez najemcę jako naruszenie prywatności. Określ wyraźnie okoliczności, w których wynajmujący wejdzie do pokoju lokatora.

Na przykład: W przypadku pożaru lub innych sytuacji awaryjnych, lub gdy wyjeżdżają na weekend i zostawiają szeroko otwarte okna. Obie strony muszą szanować swoje prawo do prywatności. 

Chcesz się dowiedzieć jak zwiększyć prywatność w apartamencie?

Recykling i zbiórka odpadów

Mieszkańcy muszą być poinformowani o sposobie utylizacji odpadów domowych. Jaka jest polityka recyklingu, jak sortować swoje odpady? Kiedy zbierane są śmieci? 

Umowa najmu

Otwarta i szczera komunikacja od samego początku jest kluczem do udanej relacji z najemcą przy wynajmie pokoju w Twoim domu.

Chociaż nie zawsze jest konieczne przedstawienie pisemnej umowy najmu (w zależności od lokalizacji i długości pobytu), jest to bardzo dobry pomysł. Umowy ustne mogą być niezwykle trudne do wyegzekwowania. 

Twoja umowa najmu pokoju powinna jasno określać, jakie są Twoje oczekiwania wobec Twojego lokatora, a także jasno określać ważne szczegóły umowy, takie jak: 

  • Kwota Wynajmu;
  • Termin płatności czynszu;
  • Jak najemca ma płacić czynsz;
  • Polityka gości.

Nie wiesz jak pozyskać klienta? Sprawdź ofertę Neocraft!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *