Wynajmowanie pokoju – przewodnik, cz. 2

Przed przeczytaniem poniższego artykułu zapoznaj się z pierwszą częścią. Wynajem pokoju – przewodnik, cz. 1

Wynajmowanie pokoju – przewodnik, cz. 1

Poszukujesz miejsca do zamieszkania? Sprawdź apartamenty na wynajem we Wrocławiu – Batogospot!

Wynajem pokoju: dyskryminacja

Ze względu na współczynnik powierzchni wspólnej możesz być bardziej selektywny w wyborze najemców. Na przykład, jeśli jesteś kobietą, możesz reklamować współlokatorkę. Jeśli jesteś ściśle religijny, możesz reklamować się dla kogoś o podobnych przekonaniach i ograniczeniach żywieniowych. W tradycyjnej sytuacji wynajmu byłoby to nielegalne.

Ustalanie ceny czynszu za pokój w Twoim domu

Ile możesz naliczyć wynajmując pokój w swoim domu? Możesz pobierać tylko tyle, ile zniesie rynek, a wszelkie dodatkowe opłaty również będą podlegać opodatkowaniu.

Wiele czynników wpływa na wysokość opłaty, w tym między innymi: wielkość pokoju, wyposażenie, udogodnienia (np. transport, parking, klimatyzacja), wiek budynku, rodzaj najmu ( krótkoterminowy vs. długoterminowy ).

Będziesz chciał zacząć od kompleksowego porównania czynszów. Przeanalizuj, jakie opłaty pobierają inni w Twojej okolicy za podobne pokoje o porównywalnej wielkości. Lub, jeśli nie ma ich wiele w Twojej okolicy, spójrz na podobne dzielnice

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi i upewnij się, że rozumiesz wartość lokalizacji swojego domu. Na przykład, pokój w mieszkaniu w centrum Warszawy byłby bardzo poszukiwany i prawdopodobnie mógłbyś pobierać wyższy czynsz niż za mieszkanie na przedmieściach.

Ostatnią kwestią jest to, że warto porozmawiać z lokalnym specjalistą od nieruchomości. Nikt nie jest bardziej świadomy cen wynajmu niż profesjonaliści i są oni szczególnie dobrzy w identyfikowaniu czynników napędzających podaż i popyt na mieszkania, unikalnych dla Twojego rynku.

Uzyskiwanie kaucji zabezpieczającej przy wynajmie pokoju

Dobrym pomysłem jest wzięcie kaucji od osoby, której wynajmujesz pokój. To uchroni Cię przed uszkodzeniami lub potencjalną utratą dochodów z czynszu.

Powszechną kwotą do pobrania za kaucję jest miesięczny czynsz i generalnie kaucja musi zostać zwrócona w ciągu 21 dni od wyprowadzki. Jeśli z jakiegokolwiek powodu zamierzasz dokonać jakichkolwiek potrąceń z depozytu po ich wyprowadzce, upewnij się, że masz szczegółowy raport wyszczególniający kwotę i powód wszelkich potrąceń.

Prawo lokatora do prywatności

Zgodnie z ogólną zasadą, nie zaleca się wchodzenia do pokoju bez pozwolenia, ponieważ może to zostać odebrane jako naruszenie prywatności najemcy i może zwiększyć napięcie między właścicielem a najemcą.

Przygotowanie pokoju

Pomieszczenie, które wynajmujesz, musi nadawać się do zamieszkania, innymi słowy, musi nadawać się do zamieszkania i spełniać przepisy BHP. Sprawienie, by przestrzeń nadawała się do zamieszkania, jest obowiązkiem właściciela. 

Kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę:

  • Ogrzewanie (czy działa prawidłowo?);
  • Okna (Czy są zepsute? Czy zamykają się?);
  • Urządzenia sanitarne (Czy mają dostęp do łazienki?)
  • Wiele osób, które chcą wynająć pokój, szuka takiego, który jest umeblowany. Jeśli zdecydujesz się wyposażyć pokój w meble, upewnij się, że zrobiłeś dokładny spis ze zdjęciami . I upewnij się, że najemca podpisze spis . Zanim się wprowadzą, przeprowadź z nimi również szybką inspekcję.

 

Nie wiesz jak pozyskać klienta? Neocraft jako specjalista w generowaniu leadów wesprze Cię!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *